De (Te) dažnai vakaruose verčiamas kaip “Dorybė”. Konfucionizme – kaip moralė, socialinė dorybė. Budizme – nuopelnas arba dorybingi poelgiai. Daoizme – vidinė dorybė, vidinė stiprybė, vientisumas.
De kaip terminas dažnai naudojamas politiniuose-filosofiniuose senovės Kinijos veikaluose. De – tai nuoroda į energiją valdove, kuri įgalina jį įkurti arba pratęsti dinastiją. Teorija yra tokia, kad Dangus, žvalgydamas pasaulį ir rasdamas žmones, kenčiančius nuo chaoso, skirdavo savo mandatą (Ming) žmogui su didžiausiu De. Jo tolesnė sėkmė tik patvirtindavo ir palaikydavo Dangaus pasirinkimą. Dažniausiai pirmasis dinastijos valdovas turi gerą De, dėl to gali valdyti be pastangų. Jam nereikia naudoti bausmės, kad sukurtų paklusnumą; išmintingiausi tos žemės žmonės trokšta jam tarnauti, žinodami, kas jis paisys jų patarimų.
De yra laikoma asmeninė jėga būdinga žmogui, kuris leidžia sau būti gyvybingu, stipriu ir valdyti harmoningai suderinant dievų ir protėvių norus. Pratęsiant šis žodis taip pat reiškia ir bazinį „Gerumą“ ar „Dosnumą“ kaip ir „gerėjimąsi kito dosnumu“, nurodant moralinę kokybę (dorybę) ir psichinę žmogaus jėgą. Dar paprasčiau kalbant – De yra verčiamas tiesiog kaip „Geri darbai“. Apie gerus darbus pakalbėsime plačiau.
Iš esmės žmogaus vidinį Gerumą, Dorybę arba – De, paprasčiausiai ugdo tiesiog geri darbai. Tai veiklos, kurias darome su nuoširdžiu siekiu padėti kitiems ir nesitikėdami už tai atlygio. Tai gali būti paprasčiausias gamtos valymas per akciją „Darom“, tai gali būti pagalba Maisto banke, per paramos kampanijas, tai gali būti ir savanorystė pasirinktoje organizacijoje, kurioje pastoviai yra daroma kažkokia veikla, kuri pasitarnauja kitiems – gamtai, gyvūnams ar žmonėms.
Įdomus De paradoksas kyla jei į šią energiją žiūrėsime kaip į psichinę žmogaus jėgą. Žmogus su stipriu De turi prestižą, efektyvumą ir statusą, aplinkiniai nori jam patarti, būti bendražygiais – dalykus, kurių kiti trokšta. Tuo tarpu norint įgyti ir stiprinti De, turi būti save neigiantis (negalvojantis vien tik apie save), nuoširdžiai dosnus ir apskritai geras, daryti gerus darbus ir elgtis visiškai priešingai nei reikalautų esamas statusas – įsivaizduokite kokią vidinę priešpriešą turėtų jausti koks nors įmonės vadovas kiekvieną savaitę valydamas gyvūnų gardus organizacijoje kurioje savanoriauja. Dėl to pastangos įgyti vis daugiau De, turi būti save nugalinčios, pastovios, nuoširdžios ir pastabios.
Kodėl tai veikia ir kaip tai veikia?
Darydami gerus darbus, dažniausiai perlipame per save – mums kyla tiek fizinių, tiek moralinių nepatogumų. Kai kažkas atostogauja ar laisvalaikį leidžia SPA centre, mes pvz. valome gamtą – atrodytų kvailystė – kam švaistyti savo laiką, kai galima mėgautis poilsiu. Ypač jei tokius gerus darbus darome nuolatos, o ne kartą metuose.
Toks nuolatinis pasitarnavimas vardan kito gerovės ar kančių sumažinimo leidžia tirpdyti savo Ego. Gyvenimas nebesisuka tik apie mus ir apie mūsų poreikius. Kuomet Ego tampa mažesnis – gyvenimas paprastėja, nebelieka tiek daug pergyvenimų, dramų, pavydo, vidinės kovos su savimi ar kitais, nuolatinės konkurencijos.
Kuomet galvojame apie kitus ir jų poreikius – aplinka stengiasi mums padėti, atsiranda visai kitas palaikymas. Net neįsivaizduojate kokios galimybių durys atsidaro jei pavyzdžiui įgyvendinate ne pelno projektą. Jei norite išmėginti pareigybę, kuriai dar esate turintis per mažai patirties – darykite tai per gerus darbus. Tuomet turėsit progą pabūti ir projekto vadovu, ir savanorių vadovu, pasikalbėti su kitų įmonių direktoriais.
Šios nuolatinės pastangos ir savo Ego mažėjimas veda prie kito šalutinio reiškinio- stiprios širdies arba charizmos atsiradimo. Tai yra tai, apie ką kalbėjome anksčiau – statusas, prestižas, charizmą – dalykai kurių daugumą trokšta, bet nežino kaip tai pasiekti.
Galiausiai – suteikdami laimę kitiems, nejučia patys tampame laimingi. Nuolatinės De veiklos, padeda stiprinti jausmą, kad tai ką darome išties turi prasmę – tai veikia, padeda ir kuria didesnį gėrį visiems aplinkui. Nuoširdžiai tikiu, kad mes, žmonės, turime praktiškai vieną užduotį – padėti vienas kitam, kaip tik galime. Ir dėka šių pastangų tapsime laimingi.
Šaltiniai:
- https://www.encyclopedia.com/environment/encyclopedias-almanacs-transcripts-and-maps/dao-and-de
- https://www.academia.edu/3169540/The_Evolution_of_the_Concept_of_De_%E5%BE%B7_in_Early_China